2024. október 9-10-én második alkalommal került megrendezésre a HUNOG, az egyetlen hazai NOG (hálózatüzemeltetői) szakmai konferencia Inárcson, a FLOW Hotel & Conference-ben. Az esemény a második évében még szélesebb körben mozgatta meg a szakmát, több mint 250 résztvevő érkezett több mint száz cégtől, közel egy tucat európai országból.
A rendezvényt idén is az ISZT (Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesület) az internetszolgáltatók szakmai szövetsége, az ISZT Nonprofit Kft., a legfelső szintű .HU névtérhez tartozó domain nevek nyilvántartója és kezelője, a kapcsolódó műszaki infrastruktúra működtetője szervezte.
A színvonalas szakmai program összeállításáért, a profi előadók kiválogatásáért a héttagú Program Committee felelt: Dr. Varga Pál (a BME Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének vezetője és az esemény moderátora), Dr. Laki Sándor (az ELTE Informatikai Karának adjunktusa), Zsakó János (az ISZT Nonprofit Kft. informatikai és üzleti tanácsadója), Tanács Ferenc (a Magyar Telekom Peering Network csapatának Product ownere), Virág Zoltán (a Rackhost Zrt. ügyvezető igazgatója), Miszori Attila (az ISZT elnöke) és Bodor Csaba (az ISZT Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója). A mozgósításban pedig a Network Committee- tagjai Bálint Zoltán (Giganet) és Gergely János (BIX) vettek részt.
Az eseményt Miszori Attila, az ISZT elnöke nyitotta meg, elmondva, hogy „tavaly még csak sejtettük, most már tudjuk, hogy hiánypótló rendezvényt szerveztünk, ezt a tavalyi visszajelzések megerősítették.” Beszélt arról is, hogy az első HUNOG-ot akkor is sikernek tekintették volna, ha 80 szakmai résztvevő érkezik, ehhez képest akkor kétszázan, idén már több mint kétszázötvenen érkeztek a konferenciára az egész országból – és tíz más Európai országból is. Így a HUNOG mára igazi országos, és egyben nemzetközi eseménnyé vált.
Angelus Barbara, az ISZT Nonprofit Kft., Marketing- és kommunikációs vezetője beszélt arról, hogy a HUNOG nem egy hagyományos konferencia, mivel egy zárt szakmai közösségnek szervezik, ezért szinte mindenkit név és arc szerint ismernek a szervezők. A legfontosabb elem pedig természetesen a networking, a személyes kapcsolatok erősítése. Éppen ezért, a tavalyi visszajelzések alapján az ebéd- és kávészüneteket jelentősen meghosszabbították, és minden egyes előadás alatt élő kérdezési lehetőséget biztosítottak a résztvevőknek applikáción keresztül.
A programot Dr. Varga Pál, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének vezetője moderálta, az ő személye volt a garancia arra, hogy a szakmai program időben és a tervezett szakmai színvonalon valósuljon meg.
Az első előadásban Jacek Topolski, a Netflix Open Connect EMEA-régióért felelős partnerkapcsolati menedzsere a streaming szolgáltató infrastruktúrájáról, régióbeli és elsősorban magyarországi jelenlétéről beszélt részletesen, ismertetve, hogyan biztosítják, hogy több tízmillió felhasználójuk mindig zökkenőmentes, folyamatos tartalomfogyasztást élvezhessen.
Ezután Patrick Prangl, az Arista Networks szolgáltatásmérnöke az ún. merchant silicon architektúrák fejlődéséről beszélt, azon belül is azok hasznáról a skálázhatóságban az internetszolgáltatók számára.
Dr. Gerhard Stein, a Flexoptix termékfejlesztési vezetője és Thomas Weible, a cég társalapítója és technológiai igazgatója a koherens optikai adó-vevők jelenlegi technológiai fejlettségéről, alkalmazási területeiről, illetve a jövőbeni kutatási-fejlesztési irányokról tartott igen részletes előadást.
Prof. Dr. Gál Zoltán, aki a Debreceni Egyetem Szuperszámítógép Központjától érkezett, mint az Informatikai Kar tanszékvezetője, a QUIC alapú szállítási réteg-mechanizmus forgalmi tulajdonságairól beszélt, annak történetét áttekintve, és a jelenlegi fejlesztési irányokról, tapasztalatokról is beszámolva.
Ezután pedig egy történeti jellegű előadás következett: Dr. Bartolits István, az NMHH Technológiaelemző Főosztályának vezetője az idén 75 éves Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület munkáját, működését, fejlődését mutatta be egészen a kezdetektől napjainkig.
Ebben az évben egy sor nemzetközi előadó lépett a HUNOG színpadára, a nemzetközi együttműködés jegyében tízen is angol nyelven tartották előadásaikat, beszámolva a legújabb technológiai fejleményekről.
Az első nap délutánján mindeközben a közös ISZT/.HU/BIX standnál Dr. Vécsei Krisztinát, az ISZT Egyesület jogászát kérdezhették a résztvevők a NIS2-vel kapcsolatban.
Az első nap második blokkját az MI-témakör határozta meg. Siarhei Matashuk, a Genie Networks technológiai tanácsadója, illetve Dr. Orosz Péter, a BME Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének vezetője egymást követő előadásaikban mindketten arról beszéltek, hogyan használhatóak a legújabb MI-alapú megoldások a túlterheléses, DDoS támadások kivédésére, aktív és passzív védekezésre, a nulladik napi fenyegetések beazonosítására, és hogyan taníthatóak a leghatékonyabban ezek a modellek.
Dr. Laki Sándor, az ELTE Informatikai Karának adjunktusa ezt követően a mélyen programozható hálózatok, az SDN 2.0 előnyeiről és lehetőségeiről beszélt, Dr. Vécsey Richárd Ádám szabadúszó mesterséges intelligencia fejlesztő és adattudós pedig az MI modellek hálózati infrastruktúrában történő alkalmazásáról, az betanítás erőforrásigényeiről, optimalizálási lehetőségekről adott elő.
Az első nap programját egy szintén MI-témájú panelbeszélgetés zárta. Két előadóhoz, Dr. Vécsey Richárd Ádámhoz és Dr. Orosz Péterhez csatlakozott itt Dr. Könyves Vera, a HUN-REN SZTAKI Mesterséges Intelligencia Kutatólaboratóriumának MI Kutatója és adattudós, illetve Duronelly Péter, a Magyar Telekom Nyrt. adatvagyonának kezeléséért felelős szervezeti egység analitikai és AI-feladatokkal foglalkozó szakmai vezetője. A beszélgetés elsősorban az AI-ról kialakult tévhitekről, a technológia korlátairól, a jövőbeni fejlesztési irányokról, illetve a magyar AI-kutatók kitűnési lehetőségeiről szólt.
Az első napon számos neves előadó lépett színpadra a felsőoktatásból érkezve – Miszori Attila már a megnyitójában is említette, hogy míg az első HUNOG konferencián részt vett a BME, idén már öt egyetemről érkeztek szakemberek és informatikát hallgató diákok az eseményre.
A napot egy social event zárta az eseménynek otthont adó inárcsi FLOW Hotel & Conference-ben, a résztvevők a bőséges vacsora után késő estig, pálinkakóstolás mellett folytatták a beszélgetést. Napközben a standok körül is folyamatos volt az aktivitás, az internethálózattal foglalkozó szakemberek lelkesen látogatták a kitelepült támogatókat, szponzorokat.
A második napot Laky István, a Juniper Networks szenior rendszermérnökének előadása nyitotta, amely az adatcenterek evolúciójáról szólt, és ezek szerepéről korunk AI központjainak kiszolgálásában, részletezve mind a felhasználási területeket, mind a jelen kihívásokat.
Tanács Ferenc, a Magyar Telekom Peering Network csapatának Product ownere a peering forgalmi trendekről, optimalizált architektúrák kialakításáról beszélt, rengeteg statisztikát és historikus trendet mutatva be az elmúlt évekből.
Dr. Kovács Benedek, az Ericsson Hungary technológiai és innovációs vezetője a telekommunikációs szolgáltatók adatstratégiájáról beszélt nemzetközi példákon keresztül mutatva be, milyen különbségek láthatóak az amerikai-európai, illetve ázsiai és afrikai piacok között, hogyan tér el alapvetően a mobil- és felhőszolgáltatók működése az egyes térségekben.
Beszkid Dániel a Nokia képviseletében az IP hálózati peeringről, elsősorban a hálózatok és adatközpontok felépítéséről, az egyes technológiák közötti eltérésekről, a BIX pontos működéséről, a skálázhatóságról és redundancia fontosságáról tartott előadást.
A második nap egyik legnépszerűbb programpontja BIX vakvezető kutya és társainak érkezése volt – az ISZT, mint a Budapest Internet Exchange (BIX) tulajdonosa és üzemeltetője, valamint a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány még 2023-ban megállapodtak, hogy az ISZT felkarolja egy vakvezető (vagy segítő) kutya felnevelését és kiképzését, így elősegítve, hogy egy rászoruló honfitársunk teljesebb életet élhessen.
BIX, a labrador retriever kölyökkutya időközben több, mint egy éves lett, és két társával Rizlinggel és Karmával együtt ellátogattak a konferenciára, ahol Vida Zoltán az alapítvány látássérült informatikusa előadást is tartott a résztvevőknek arról, hogy a mindennapi életben hogyan használják a modern technológiát, így az okostelefonokat, appokat és a mesterséges intelligenciát.
Dr. Bacsárdi László, BME, Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékének kvantuminformatikus docense a kvantumkommunikáció aktuális piaci trendjeiről és implementációs kihívásairól beszélt, külön kitérve az évek óta sokakat foglalkoztató kvantumkriptográfiai kihívásokra és a felkészülés lehetséges módjaira, illetve az európai kvantumkommunikációs kezdeményezés, az EuroQCI szerepére.
Mohácsi János, Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség, Nemzetközi K+F vezetője ezt a témát folytatva beszélt arról, hol tartunk jelenleg a második kvantumforradalmat megélve uniós szinten, hol tart pontosan az EuroQCI fejlesztése.
Ezután az ISZT Nonprofit Kft. két üzemeltetéssel foglalkozó munkatársa lépett a színpadra: Brucker Péter és Lajber Zoltán az open source virtualizáció alkalmazásáról beszéltek a .HU domaintérben, részletesen beszámolva a közelmúltbéli hálózati átalakításokról, az új Domainregisztrációs Rendszer (ngDRR) fejlesztési folyamatáról, a hálózat jelenlegi állapotáról.
Az új Domainregisztrációs Rendszer fejlesztőivel és üzemeltetőivel napközben a közös ISZT/.HU/BIX standnál, a különteremben találkozhattak és beszélgethettek a résztvevők, akik szerettek volna egy kicsit „benézni a motorháztető alá”.
Ugyanitt a résztvevők exkluzív HUNOG-logózott kulacsokat vehettek át, amiket helyben egyedileg gravíroztathattak is.
Az előadásblokkot egy panelbeszélgetés zárta melyen Laki Sándor (ELTE), Brucker Péter (ISZT Nonprofit Kft.), Angeli János (BIX) és Laky István (Juniper Networks) a virtualizáció kihívásairól beszélgettek, gyakorlati alkalmazásáról, az ügyfelek virtualizációval szemben támasztott kihívásairól és a technológiával szemben fennálló félreértésekről beszélgettek.
Az ICANN-tól érkezett a konferenciára Ulrich Wisser, aki a DNS rendszerbe kódolt technikai kihívásokról, best practice-ekről, a KINDNS hozzáállásról beszélt az egybegyűlteknek.
Őt Alastair Strachan követte a RIPE NCC-től, aki a szervezetnél a közösségfejlesztésért felel, és arról tartott előadást, manapság hogyan zajlanak, illetve hogyan észlelhetőek és védhetőek ki a forgalomeltereléses támadások.
Zbyněk Houska, a Dell Technologies vezető rendszermérnöke ezután arról beszélt a résztvevőknek, hogy az open source hálózati megoldások hol találják meg a szerepüket a nagyvállalati szintű hálózatok működésében.
Dr. Kilbertus Viktor, a TP-Link Networks Hungary B2B értékesítési igazgatója azért lépett színpadra, hogy a TR menedzsmentben rejlő határtalan lehetőségekről beszéljen Csillag Dáviddal, a vállalat Pre-sales mérnökével együtt.
Végül pedig az Aruba Cloud három szakembere, Barsi András stratégiai és szabályozási tanácsadó, illetve az online bejelentkező Marco Mangiulli és Sirio Pietrantoni a nagyléptékű e-Delivery rendszerek hálózati biztonságáról tartottak közös előadást egy sor gyakorlati példát mutatva be.
A rendezvény utolsó előadása alatt ugyanúgy megtelt az előadóterem, mint a megnyitónál, a lezárást jelentő utolsó kávészünet alatt pedig még hosszan elnyúltak a személyes beszélgetések a hivatalos végszó után is. A szervezők azt remélik, hogy az idén is sikerült az eseménnyel megerősíteni a hazai NOG-közösséget, és hogy továbbra is hiánypótlóként tekintenek a résztvevők erre a két szakmai napra, és 2025-ben, a harmadik HUNOG konferenciára is várják a hálózatüzemeltetői szakma képviselőit.
Köszönjük a HUNOG_2 szponzorainak a támogatást!
Angelus Barbara
ISZT Nonprofit Kft. – Marketing- és kommunikációs vezető
+36 30 950 7815 – angelus.barbara@domain.hu
Kerekes Karina
Goodevent Rendezvényszervező Kft.
+36 20 236 2715 – kerekes.karina@goodevent.hu